Mađarska; 13.12.2025.

Mađarska: Budimpešta-Kékes, 13. 12. 2025.

Polazak je bio u hladno i vlažno jutro u 5 sati sa starog mjesta, uz primjetnu gužvu brojnih izletničkih grupa. Vožnja autobusom odvijala se autoputom, uz izmjenu dvaju vozača, te smo bez zastoja stigli u Matraházu, odakle smo započeli planinarski pohod prema najvišem vrhu Mađarske, Kékesu.

Na pohodu je sudjelovalo 49 planinara. Skupinu su vodila dva licencirana vodiča u ulozi supervizora, uz tri pripravnika vodiča, Pauković, Pongračić i Šuto, koji su uspješno odslušali sve potrebne edukacije i pokazali visoku razinu uvježbanosti. Svi zadaci odrađeni su besprijekorno i s velikom odgovornošću, na što smo posebno ponosni. Organizacija pohoda bila je vrlo dobra i zaslužuje svaku pohvalu.

Na vrhu Kékesa uslijedilo je zajedničko fotografiranje i kraći odmor, nakon čega smo ručali u restoranu. Povratak je izveden istom stazom, u dobrom tempu i bez poteškoća.

Nakon planinarskog dijela izleta krenuli smo prema Budimpešti na adventski obilazak grada. Uslijedio je panoramski obilazak Trga heroja i Andrássyjeve avenije, uz stručno i zanimljivo izlaganje animatora Čolovića, koji je obilazak potkrijepio povijesnim činjenicama. Zbog velikih demonstracija, u kojima su sudjelovale tisuće mladih ljudi sa svijećama, planirani prolazak do Lankanog mosta nije bio moguć pa smo plan prilagodili okolnostima.

Autobusom smo se uputili prema starom Željezničkom kolodvoru, Parlamentu pa do Lančanog mosta, gdje smo izišli i nastavili obilazak pješice. Prošetali smo Váci ulicom, dijelom Trga Vörösmarty, Oktogonom i do Bazilike svetog Stjepana, uz kraće zadržavanje i degustaciju adventskih delicija. U Pešti smo se zadržali oko dva sata.

Nakon što su se demonstranti razišli, krenuli smo pješice preko Lančanog mosta prema Budimu. Kod nultog kilometra, simboličnog mjesta od kojeg se u Mađarskoj mjere sve cestovne udaljenosti, započeli smo uspon stepenicama prema Budimskom dvorcu. Nastavili smo obilazak do Ribarske utvrde, crkve svetog Matije i Talijanskih vrtova, nakon čega smo se uputili prema autobusu parkiranom kod Lančanog mosta.

Vrijeme je tijekom večeri bilo prohladno, ali ugodna vožnja toplim autobusom dodatno je zaokružila lijep i sadržajan dan. Povratak kući protekao je prema planu te smo stigli u kasnim večernjim satima, oko ponoći.

Izlet je u potpunosti ispunio planirana očekivanja, uspješno je spojen planinarski i turistički sadržaj, a svi sudionici ponijeli su sa sobom lijepe dojmove i uspomene.

Vodič: Miro Mutter